REX online portál Navigace

Centrum bezpečí - Našim cílem je poskytnout Vám bezpečnější a jednodušší život


Zpět na z našeho blogu

Jak postupovat při krádeži auta a jak jí zabránit?

Co dělat, když vám ukradnou auto? Jak zabezpečit auto proti krádeži? Více o tomto tématu v našem článku.


V posledních letech sice došlo na území České republiky k výraznému poklesu krádeží aut, ale i přes to se stále jedná o jeden z nejčastějších trestných činů.

Nikdo nechce zažít situaci, kdy si řekne ukradli mi auto. Ale pokud už k ní dojde, přinášíme několik rad, jak postupovat.

  1. Pokud s jistotou víte, že jste jen nezapomněli místo posledního parkování nebo si auto nepůjčil někdo z rodiny, či vám vozidlo nebylo kvůli špatnému parkování odtaženo (to lze ověřit na lince městské policie 156 nebo v databázi odtažených aut např. pro Prahu zde). Ihned oznamte krádež policii ČR. A to buď zavoláním (linka 158) nebo osobně na jedné ze stanic.
  2. Policie s vámi sepíše oznámení o krádeži motorového vozidla. Je zapotřebí mít připravené dokumenty od vozidla, a to zejména osvědčení o registraci vozu (malý technický průkaz), zelenou kartu, velký technický průkaz či leasingovou smlouvu k vozidlu (pokud máte auto na leasing). Budete potřebovat údaje z těchto dokumentů jako RZ (dříve SPZ), typ vozu (výrobce, model), barvu, rok výroby nebo VIN. Připravte se i na další otázky jako přibližný stav tachometru, zda bylo vozidlo něčím nápadné a zda bylo ve vozidle zabezpečení.
  3. Pokud vozidlo bylo pojištěné, potvrzený protokol pak budete řešit s likvidátorem pojišťovny. Pojišťovnu byste měli o krádeži vozidla informovat co nejdříve.

Mezi nejvíce kradená auta podle značek patří (dle MVČR):

  1. Škoda (nejčastěji model Octavia)
  2. VW
  3. Ford
  4. Renault

Zabezpečení vozidla proti krádeži

Jak radíme v článku Jak zabránit vykradení auta, základní preventivní opatření je nenechávat ve vozidle žádné cennosti. Dále pokud je to možné parkovat auto vždy v garáži nebo na hlídaném parkovišti. Nejúčinnějším opatřením proti krádeži auta je však jeho kvalitní zabezpečení, které zabrání odjetí s vozem a aktivně hlásí jakýkoliv pokus o narušení (např. rozbití okna nebo odtažení). Rádi Vám pomůžeme vybrat to nejvhodnější.

Více o zabezpečení auta
Kontaktní formulář

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.