REX online portál Navigace

Centrum bezpečí - Našim cílem je poskytnout Vám bezpečnější a jednodušší život


Zpět na z našeho blogu

Co dělat při vykradení auta a lze mu zabránit?

Ze statistik vyplývá, že vykradení auta je jeden z nejčastějších trestných činů v České republice. Průměrně se ročně nahlásí kolem 10 000 případů. Je možné ale takové situaci vůbec zabránit? Jak a čím zloděje odradit? Co dělat v případě, že Vám auto vykradli?


Nejběžnější radou je, nikdy a za žádných okolností nenechávat v autě nic viditelně, speciálně cenné věci, ale ani tašky nebo oblečení. Nedělejte z auta výkladní skříň, která přitahuje pozornost zlodějů. Snažte se parkovat na viditelných a osvětlených místech. Ideální jsou hlídaná parkoviště.

Žádné běžné zabezpečení Vám totiž proti vykradení příliš nepomůže. Z naší dlouholeté zkušenosti vyplývá, že nejčastěji zloděj rozbije okno auta, sáhne dovnitř a během několika okamžiků odjíždí. Pokud použijete zabezpečení, které hlásí rozbití okna a otevření dveří a jste poblíž, máte alespoň drobnou šanci zloděje vyplašit. V každém případě o problému víte hned a můžete zabránit následným škodám (např. vytopení od deště).

Pokud přesto k vykradení vozidla dojde, přinášíme vám stručný přehled, co v takovéto situaci dělat:

  1. Zavolejte policii ČR (linka 158)
  2. Před příjezdem policie si pořiďte kompletní fotodokumentaci, která poslouží jak policii, tak pojišťovně.
  3. Možná se ptáte, zda opravdu musíte volat policii ČR i při malém rozsahu škody? Rozhodně ano, pojišťovna potřebuje policejní protokol, aby mohla plnit náhradu škody. Do příjezdu policie v autě s ničím nemanipulujte a na nic nesahejte. Pokud zámky vypadají nepoškozené, zloději mohli použít šperhák nebo zařízení simulující klíč. Trvejte na zanesení této informace do protokolu.
  4. Až budete mít zmiňovaný protokol od policie, můžete žádat náhradu škody od pojišťovny. Nicméně zavolejte Vaši pojišťovnu, co nejdříve, některé pojišťovny totiž dělají vlastní šetření. Kontakty naleznete na webu pojišťovny.

Dalším velmi častým trestným činem je krádež auta. Proti krádeži pomůže elektronické zabezpečení vozidla, to nejenom zabrání zloději, aby s vozem odjel, ale i upozorní majitele v případě pokusu o vykradení (rozbití okna, násilné vniknutí atd.).

Více o zabezpečení auta
Kontaktní formulář

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.