REX online portál Navigace

Centrum bezpečí - Našim cílem je poskytnout Vám bezpečnější a jednodušší život


Zpět na z našeho blogu

Jak (ne)vyhodit peníze za GPS tracker z Číny

V tomto článku chceme popsat rozdíly mezi tím, když si koupíte GPS lokátor z portálů typu Ebay nebo Aliexpress a když si objednáte řešení GPS sledování od českého dodavatele. Proč to je nebo není jen o zařízení. A proč na obou GPS trackerech může být napsáno Made in China.


Není Čína jako Čína

Víte, kde byl vyroben Váš Apple iPhone nebo Samsung Galaxy? Ano, samozřejmě v Číně. Mimochodem je to na nich zezadu i napsané (aktualizace: na iPhone nápis „Assembled in China“ už není, ale stále se tam vyrábí). Tak jak je možné, že se v Číně vyrábí mobil za 300 Kč, ale i za 30 000 Kč? Odpovědi jsou dvě. Kontrola kvality a značkové komponenty (z různých zemí světa). Levná zařízení používají levné komponenty a málo dbají na kvalitu. Kontrola kvality je klíčová pro dobrý produkt, ale je také velmi drahá. Například zmíněný Apple má naprosto extrémní požadavky na kontrolu kvality svých telefonů, až to v roce 2012 vyvrcholilo stávkou v jedné z jeho továren (více na Wired). Nedostatečná kontrola kvality má za následek, že se zařízení velmi brzo rozbijí (obvykle dříve než po 1 roce používání) nebo dokonce nefungují správně od první chvíle.

Jaký je tedy rozdíl mezi GPS lokátorem za 300 Kč a za 2000 Kč?

I když oba GPS trackery můžou pocházet z Číny, odpověď je jednoduchá. V kvalitě a přidaných službách. Při objednávce přímo z Číny samozřejmě zákazník nemá žádnou záruku ani podporu. Návod je často psaný špatně srozumitelnou čínskou angličtinou (takzvaná Chinglish). Další problém může nastat s mapovým portálem, kde se zobrazují polohy zařízení. Ten nemusí být vůbec k dispozici a zákazník si ho musí sehnat sám (tzn. zaplatit). Nebo se polohy posílají pomocí SMS s odkazem do Google map. Poslední možností je čínský portál s podobnou kvalitou jako samotné zařízení. Každá ze situací je problematická. Renomované firmy obvykle nedovolují použití levných trackerů v jejich portálech kvůli možným problémům (zařízení se může zbláznit a zahlcovat portál, není možnost vzdálené diagnostiky zařízení apod.). Polohy pomocí SMS mohou být sice funkčním řešením, ale nejsou ideální kvůli absenci historie pohybu, která je důležitá např. pro knihu jízd nebo dohledání ukradeného auta. Čínské portály zdarma mají často problémy jak s dostupností, tak zabezpečením dat. A Vaše poloha je určitě citlivým údajem.

Proč koupit GPS sledování od českého dodavatele?

Pokud pomineme záruku, která je u nás povinná ze zákona, je potřeba si uvědomit, že renomovaný český dodavatel nenabízí jen GPS tracker, ale řešení. To znamená zařídí Vám vše, co budete potřebovat od instalace GPS lokátoru do auta, přes mapový portál v češtině, po případnou podporu v případě otázek nebo problémů. Renomovaný poskytovatel GPS sledovacích služeb ani nepoužije špatné zařízení, protože problémy s ním by ho vyšly dráž, než co by ušetřil. Protože cena profesionální instalace GPS lokátoru do auta může dnes snadno převyšovat cenu samotného zařízení.

Pro koho mohou být levné GPS lokátory vhodné?

Obecně pro fanouška do techniky (bastlíře), který si se zařízeními rád hraje a spoustu věcí si udělá a opraví sám. Záleží mu více na ceně než na kvalitě. Dokáže si sám sehnat a nastavit datové SIM karty, přes které zařízení bude posílat polohy. Nevadí mu, že trackery mohou mít občasné výpadky poloh a sám si dokáže najít příčinu. Nebo že pokud přestane fungovat záložní baterie, bude si jí muset sám vyměnit.

Potřebuji GPS tracker nebo kompletní službu?

Je pro Vás důležitá, co nejnižší cena nebo kvalita? Hledáte kompletní řešení nebo si chcete většinu věcí zařídit sami? Na tyto otázky si každý musí odpovědět sám.

My ve firmě REX máme zkušenosti s poskytováním komplexních GPS sledovacích služeb od roku 1999 a rádi Vás přesvědčíme, proč spolupracovat s námi.

Více o GPS sledování auta
Kontaktní formulář

Chyba: Kontaktní formulář nebyl nalezen.